top of page
Container Yard

Полезно

  • Защо да си купя кола от Канада или САЩ, а не от Германия или Италия?
    Има много различни мнения за това кои коли са най-добри. Ние подкрепяме мнението, че всеки автомобил е надежден, ако е поддържан добре. Всички сме наясно, че масово в Италия автомобилите не се поддържат добре, а тези които са „гледани“ – държат висока цена. В Германия автомобилите са доста по-добре поддържани, но са на много километри и знаем, че доста от тях са започнали да гният заради по-тежките зимните условия. Друга важна подробност е, че доста от немските магистрали нямат ограничение на скоростта и автомобилите там се карат ежедневно с над 200 км/ч. Всички тези фактори спомагат за по-бързото амортизиране на автомобилите. От другата страна автомобилите в Канада и САЩ се поддържат много по-добре, на малко километри са и не са карани с много повече от 100 км/ч, което е ограничението за магистрали там. Това значително увеличава живота на автомобилите внесени през океана. Друг важен фактор е това, че в Европа се разпродават дизеловите автомобили (заради вредните им емисии) и за сметка на това цените на бензиновите скочиха драстично. Обратно на тази тенденция, цените на бензиновите автомобили в Канада и САЩ държат доста по-ниски цени.
  • Какво трябва да знам, ако реша да си внеса сам кола от САЩ или Канада?
    Трябва да имате дилърски лиценз и лиценз за експорт, за да можете да закупите и изнесете автомобил. Този лиценз се дава само на Канадски и Американски дилъри на автомобили. Може да следвате процеса ни, като от разстояние подготвяте и изпращате всички необходими документи (по-горе описани в „често задавани въпроси“). Трябва да организирате транспорта на автомобила в контейнер. За да получите цената, която ние можем да осигурим е нужно да закупите поне 3 автомобила. Ако се забавите с плащането или транспорта на автомобила, заплащате допълнителни такси на всеки изминал ден за паркинг, транзакционни такси, неустойки и т.н. Трябва да намерите контакт в САЩ или Канада, който да провери колата на място преди да се натовари, също дали е добре укрепена (което е изключително важно). Трябва да организирате сам разтоварването на съответното пристанище, както и процеса по обмитяването. Трябва да организирате и автовоз или платформа за докарването на автомобила до желаната от вас точка в България.
  • Как да знам кои автомобили да гледам по търговете?
    Може да гледате всички автомобили, тъй като ние имаме право да наддаваме за всеки един от тях. Но ако наистина искате да вземете автомобил изгодно (дори след мито, ДДС и транспорт цената му да е наполовина на тази, ако вземете подобен от Европа) то избягвайте обявите Non-Branded. Това са автомобили, които имат право да се регистрират отново в САЩ или Канада и за тях играят местни автодилъри, което значително увеличава тяхната цена. Това обаче не означава, че тези автомобили са в по-добро състояние от други подобни. Напротив, просто в повечето случаи това са автомобили с по-леки щети, за които са преценили, че е по-изгодно да се ремонтират, отколкото да се продадат.
  • Колко време отнема целият процес от закупуването до докарването на МПС-то до България?
    Зависи в коя държава е автомобилът. От Канада срокът е около месец от закупуването. От САЩ е около 2 месеца, тъй като има забавяне на пристанищата, поради допълнителна документация. Има ли забрана за внос на автомобили (нови и/или втора употреба) в България от определени страни, извън ЕС? От 23 юни 2014 г. забранен е вносът в ЕС на автомобили от Автономна република Крим или град Севастопол. В сила е и забрана за внос от Украйна, Турция и САЩ на автомобили в случай, че съдържат или зависят от вещества, които нарушават озоновия слой. Ние ще ви предпазим от закупуване на такъв автомобил. МОСВ и Комисията за защита на потребителите също имат отношение към изискванията за безопасност и недопускането на стоки, криещи риск за здравето на хората и опасност за околната среда.
  • Сигурни ли са сайтовете и каква е гаранцията, че автомобилът ще дойде такъв какъвто е описан на търговете?
    Работим с най-големите търгове и всички коли са в състоянието, в което са описани. В зависимост от търга, в някои, като iaai.com , техническото състояние на автомобилите е описано много подробно, други, като copart.com, не чак толкова, но във всички е описано дали автомобилът има и технически дефекти, освен визуалните и дали пали и се движи.
  • Как да съм сигурен какво се случва с автомобила ми след като го купя?
    Ние сме официален дилър на коли от Канада и САЩ, а не просто посредник, каквито са повечето фирми на пазара. Притежаваме собствени складове в Канада и САЩ, където автомобилът ви се съхранява и откъдето се товари на транспортната фирма. Автомобилите се товарят с личен персонал без да разчитаме на външни фирми, за да осигурим по-голяма сигурност и коректност.
  • При внос на автомобили от страни извън ЕС какви са необходимите документи, които трябва да бъдат представени на митницата?
    При внос на автомобил от страна извън Европейския съюз, независимо на коя Европейска митница, се подава митническа декларация. Към нея трябва да бъдат приложени следните документи: Договор за покупко-продажба; Транспортни документи – в случая автомобилът не е превозван на собствен ход, а на автовоз и в последствие в контейнер, затова за превоза също се заплащат такси и застраховки, които се прилагат и в последствие влизат в митническата стойност, върху която се начислява мито; Договор за покупко-продажба или фактура; Митническата декларация за допускане за свободно обращение и крайна употреба на автомобил, закупен от трета страна. Този документ се придружава и с талона за регистрация на автомобила от съответната държава, от която е закупен. Това се отнася само за автомобилите втора употреба.
  • Какви са митническите такси при пристигане на автомобила в Европа и кога трябва да ги заплатя?
    Дължимите мита се определят в зависимост от тарифното класиране на даден артикул в Комбинираната номенклатура (КН) на ЕС и съгласно таблицата със ставките на митата, включена в Част втора на КН. КН може да бъде консултирана на страницата за достъп до правото на ЕС, поддържана от Европейската комисия на адрес: http://eur-lex.europa.eu За нови и употребявани автомобили от позиция 8703 на КН ставката на митото от трети страни е 10 %. За нови и употребявани автомобили от позиция 8704 на КН ставката на митото от трети страни зависи от максималното общо тегло на автомобила и от работния обем на двигателя – 10 % или 22 %. Справка може да бъде направена чрез базата данни ТАРИК (TARIC – Tarif Intégré de la Communauté) на Европейския съюз на адрес: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp За фирми регистрирани по ДДС ДДС се плаща чак при продажбата на автомобила на 3-то лице. Ако автомобилът остане за ползване на фирмата, ДДС не се дължи до неговата евентуална продажба в бъдеще. Разтоварване межу €350 – €400 Всички митнически такси са дължими при разтоварването на автомобила на желаното от вас пристанище.
  • Има ли облекчения при плащането на мито и ДДС, когато автомобилът се внася на името на хора с увреждания?
    За съжаление няма облекчения или освобождаване от вносни мита за хора с увреждания.
  • Има ли възможност при внос на автомобил от САЩ или Канада автомобилът да се освободи от мита и ДДС, ако е възможно, какви документи трябва да се представят?
    България, като държава членка на ЕС, прилага споразумения за свободна търговия (ССТ) с над 50 държави. Съгласно тези споразумения съществуват тарифни преференции при внос на стоки с произход от другата страна по ССТ. Списъкът на преференциалните търговски договорености на Европейския съюз е публикуван на интернет страницата на Агенция „Митници“ www.customs.bg , в секция „Произход на стоките“. Тарифните преференции се предоставят при представяне на доказателство за произход, което може да бъде сертификат за движение EUR.1 или сертификат за движение EUR-MED, или декларация за произход, или изявление за произход. Справка по отношение на предвидените тарифни преференции при внос на автомобили от държавите включени в списъка на преференциалните търговски договорености на Европейския съюз, може да бъде направена чрез базата данни ТАРИК на адрес: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp По отношение на автомобилите, които са включени в Митническия съюз ЕС-Турция, доказателството им за свободно обращение и допускането им в ЕС от Турция без мито се извършва при представяне на сертификат за движение A.TR. По отношение на ДДС, дори когато не се начислява мито поради преференция, ДДС остава дължим.
  • Колко ще ми струва транспортът?
    След като бъде избран автомобил, предстои да се направи точна калкулация. В зависимост от това къде се намира автомобилът, вътрешният транспорт варира между $150 и $1000. Средната цена на транспорта от точка в Канада/САЩ до Германия/Холандия е около $1200.
  • Как да избера от кое до кое пристанище да бъде изпратен автомобилът?
    Ние ще ви уведомим кое е най-близкото пристанище, до което се намира автомобилът ви, а относно до кое пристанище да пристигне е ваш избор. Ние ще ви дадем напътствия кой е най-изгодният вариант, след като вече сте избрали автомобил.
  • Получавам ли международна гаранция за автомобил от САЩ или Канада?
    Да, повечето марки предлагат международна гаранция, но ако автомобилът, към който сте се насочили е още в гаранция е добре да се консултирате допълнително с представителството на съответната марка. Не всички марки имат официално представителство в България, а просто дилъри, при които тази гаранция може да не важи.
  • Мога ли да си купя чисто нов автомобил от вас?
    Да. Моля, свържете се с нас за повече информация. Имаме партньорски взаимоотношения с представители на автомобилните компании в САЩ и Канада. Можем дори да закупим за Вас автомобил, чиито модел предстои да излезе на пазара.
  • Как да определя стойността на МПС-то, което искам да закупя?
    Първоначално е необходимо да определите бюджет, чиито рамки да спазваме при търсенето на автомобил. Цената, на която ще бъде закупено МПС от Канада или САЩ е само част от разходите, които се заплащат, за да пристигне то в България. Освен стойността на автомобила се заплащат комисионна на продавача (търга или дилъра), транспорт, мито, ДДС, такса контейнеризация и деконтейнеризация, нашата комисионна и др. такси. Няма точна формула, по която да се изчисли предварително колко ще струва доставката на дадено МПС, докато не изберете конкретно. А нашите консултанти ще Ви дадат пълна и точна информация за всички разходи от тук нататък.
  • Кой отговаря за превозното средство при транспортирането му по море и суша?
    Морските товарни компании, превозващи контейнери, както и сухопътният транспорт носят ограничена отговорност за загуби. За да избегнете проблеми, възникващи в случаи на загуба, ние Ви съветваме да застраховате транспортирането на закупените от Вас превозни средства. Имайте предвид, че за целта се изисква предварителна заявка от Ваша страна, за да бъде изчислена допълнителната сума, която трябва да заплатите преди организирането на транспорта. НЕ НОСИМ отговорност за автомобилите по време на транспортиране.
  • Намерих автомобил сам чрез интернет. Ще ми помогнете ли да преговарям и приключа тази сделка?
    Да, ние ще се радваме да Ви помогнем и ще направим всичко възможно да договорим най-добрата цена за Вас.
  • Възможно ли е действителното състояние на автомобила да не съответства на това в оценката на търга?
    Да, възможно е да се случи, но много рядко. На първо място, хората, които работят на търговете, са обект на човешки грешки. Може да пропуснат някои дефекти. Не всички са професионалисти, но ние не носим отговорност за това. За да сте максимално сигурни в състоянието на МПС-то, ние ще ви изпратим снимки, направени от наш представител, които да ви ориентират.
  • Мога ли да платя за превозното средство след доставка?
    Ние изискваме пълното плащане преди доставката, защото трябва да закупим автомобила за Вас от продавача, включително да платим предварително транспортните разходи. Ето защо, транспортирането на автомобила ще бъде възможно след като бъде извършено пълното плащане.
  • Какви са санкциите, ако не получите моите пари навреме?
    Имате един работен ден след покупката на превозното средство, за да направите окончателното плащане, чрез банков превод. Ако не получим плащането от вас на третият ден след покупката, ще Ви таксуваме $150 CAD на ден, като такса за закъснение и ще бъдете помолени да изпратите копие от извлечение на плащането Ви заедно с информацията за контакт на изпращащата банка. Ако ние не получим плащане или копие извлечение на плащането от Вас в рамките на пет дни, ние ще откажем или освободим превозното средство. Тогава ще бъдете таксувани минимум $ 1000 CAD или 10% от цената на автомобила, като такса за освобождаване на превозното средство.
  • Какъв е минималният депозит, който се изисква?
    Депозитът, който се изисква, зависи от стойността на автомобила, който искате да закупим, като минимума е 2000 лв.
  • Ще загубя ли депозита си, ако не спечеля превозното средство при покупка на търг?
    Не! Ако не спечелите превозното средство, депозитът ще остане в сметката Ви и можете да го използвате за следващите си покупки или да ви бъде възстановен.
  • Ще върнете ли моят депозит, ако поискам?
    Всеки депозит, който не сте използвали или не е в процес на наддаване или покупка, ще ви бъде възстановен, при поискване, в рамките на 24 часа.
  • Колко време отнема доставката?
    Доставката варира в зависимост от това, в какво състояние и от къде е закупен автомобила. Разстоянията са големи и отнема повече време за доставка на автомобила до нашата база в Канада или САЩ от по-далечните дестинации. Срокът за доставка от Канада или САЩ също не е фиксиран. Ориентировъчен срок можем да дадем след като уточним какво и от къде ще купуваме. Приблизително срокът за доставка до България е между 45-90 календарни дни.
  • Първи стъпки
    Ако вече сте решили да си закупите МПС от САЩ моля свържете се с нас за да направим среща. На тази среща ще ви дадем по подробна информация как и къде можете да търсите автомобили, какво точно да гледате, както и ще ви ориентираме по подробно в това, какви биха били евентуалните разходи ако си закупите автомобил. Също, при ваше желание, можем ще ви покажем реализирани продажби на такъв автомобил, за да придобиете реална представа до каква сума си заслужава да се закупи такъв автомобил. На тази среща ще имате възможност да зададете всички въпроси, на които не сме успели да ви отговорим през сайта.
  • Бюджет
    Определяте Вашия бюджет и желания клас МПС, което искате да придобиете. Ние ще Ви насочим при избора на автомобил, според тези изисквания.
  • Избор на автомобил
    Вече сте избрали марка и модел автомобил, също така сте решили в какво състояние да бъде (без щети или минимални, с лек удар, с по тежък удар – съответно доста по ниска цена) и сте определили бюджет за търга или за съответната обява от авто-дилър. Можете да разчитате на нас за съдействие при избора на автомобил, според Вашите изисквания.
  • Връзка с нас
    Давате ни link към обявата. Ние проверяваме историята и документацията на МПС-то, за да сме сигурни, че автомобилът не е със съмнителна история, че може да се регистрира в България. Изчисляваме транспорта от местоположението на МПС-то до България (в зависимост от коя точка на САЩ или Канада се намира автомобилът цените за транспорт варират), приблизително колко ще бъде дължимото мито и ДДС, както и колко ще бъде таксата, която съответният търг ще начисли в случай, че го спечелим. Ако всичко по автомобила е изрядно и той отговаря на бюджета ви, продължаваме със следващата стъпка. Ако ли не, ви съветваме да се насочите към друг автомобил..
  • Депозит
    След като вече сме определили бюджета и сте избрали автомобил, за който да наддаваме, трябва да заплатите депозит (стойността се определя от цената на автомобила)
  • Подготовка за търга (ако колата е от търг)
    Следва да се подготвим за деня на търга (да определим бюджета – до каква сума можем да наддаваме). От цялостния бюджет изваждаме разходите за докарване и обмитяване, таксата за участие, както и таксата, която търга ще начисли (описано е по-горе), също и таксата за кредитация на ДДС (в случай, че сте избрали тази услуга – за по-подробна информация вижте раздел „Кредитация на ДДС“) и останалата сума е тази, с която вие разполагате за търга. Ние също ще ви дадем напътствия как да формулирате крайната цена, до която можем да наддаваме, тъй като има тънкости – не искаме да загубите автомобил, само защото не са предвидени още $150-$200.
  • Търг
    Идва време и за самия търг. При желание от ваша страна можем да сме в постоянна връзка с вас докато тече търгът, за да коментираме наддаванията. В случай, че спечелим търга преминаваме към следващата стъпка. Ако ли не, започваме отново от стъпка 2.
  • Покупка
    След като сме спечелили наддаването за желания от вас автомобил следва да заплатите по банков път към нас продажната цена плюс таксите на търга в срок до 72 часа. Ние съответно ви издаваме фактура, по която да направите превода.
  • Транспорт
    След като вече сте закупили автомобила следва да се организира превозът му до България. Отново ще дадем опции за транспорт (вътрешен и презокеански, както и превоз до желана от вас точка в България). Най-изгодният и бърз вариант ще бъде презокеански превоз до Бремерхафен (Германия) или Ротердам (Холандия).
  • Товарене
    Когато изберете вашия транспорт изпращаме карго компания, която да натовари закупеното от вас МПС. При товаренето се правят актуални снимки с висока резолюция, за да се види реалното състояние на автомобила в този момент. На вас изпращаме линк за достъп към real-time tracking система, чрез която по всяко време може да следите къде се намира автомобилът ви до пристигането му на желаното от вас пристанище. Също така изпращаме инструкции как да заплатите транспорта (вътрешен и презокеански).
  • Разтоварване и обмитяване
    След като автомобилът пристигне на желаното от вас пристанище, ние извършваме цялата процедура по неговото разтоварване и обмитяване (заплащането на мито, ДДС и такса разтоварване и съхранение до неговото следващо натоварване на Автовоз за съответната крайна точка). Отново ви се издава фактура от съответната митническа агенция, с която да заплатите съответната сума (по банков път).
  • Транспорт до желана от вас дестинация в България
    След това автомобилът се товари на платформа или автовоз и се транспортира до желана от вас точка, като след неговото докарване се дължи сумата за транспорта от пристанището до желаното от вас място.
  • Подготовка на МПС-то за технотест
    (автомобилът трябва да бъде напълно изправен, в движение и без външни забележки) Това е времето, в което вие трябва да отстраните евентуални щети или неизправности по автомобила (ние можем да съдействаме с избора на сервиз и поръчка на необходимите части).
  • Технотест
    Ако желаете, може да съдействаме с технотеста, и входирането на документите в Автомобилна Администрация и след една седмица ще ви връчим готовия документ за технотест, които ви дава и еврокатегория на автомобила.
  • Регистрация на автомобила в КАТ
    Пълно съдействие за регистрацията на автомобила в съответния контролен орган.
  • Застраховка на автомобила
    Ако желаете, можем да съдействаме за преференциални условия при сключване на Гражданска отговорност и Автокаско.
  • ACV или Действителна парична стойност
    Всеки път, когато продавачът представи автомобил на търг, той трябва да предостави прогнозна стойност на автомобила на аукционната къща. Това е чисто груба оценка на стойността на дребно на марката и модела на превозното средство в работно състояние. Не бъркайте това с действителната стойност на автомобила, особено ако е повредена. Можете да потърсите ACV на превозно средство в други източници онлайн, например канадската черна книга.
  • Auctioneer или Аукционер
    Квалифициран ръководител, който ръководи целия процес на търг. Най-добрите аукционери в САЩ и Канада преминават специално обучение и лицензиране, за да станат квалифицирани професионалисти.
  • Lane или Линия
    Автомобилите на търг преминават през така наречените линни на аукциона, за да стигнат до аукционния блок. Ако има няколко линии, те обикновено се етикетират с помощта на азбуки или числа.
  • Bidder Number или Номер на участник в търга
    Идентификационен номер, предоставен на всеки регистриран участник в търга. Често се предоставя на значка.
  • As is или както е
    Вероятно най-важният термин, който трябва да имате предвид, докато присъствате на търг за коли. Ако не е посочено друго, всички превозни средства на търг се продават в състоянието, в което се появяват. Това е предупреждение за купувача - ако го купите и след това откриете някакви скрити повреди, си е за Ваша сметка.
  • If Bid или условен залог
    Когато офертите не достигнат резервната цена, търговецът може условно да продаде превозното средство, предмет на If Bid (също наречена телефонна оферта или потвърждение за продажба). Когато Купувачът направи оферта „If“, Продавачът разполага с 24 часа (или друг обявен период от време), за да приеме офертата. Участникът в търга не може да оттегли If Bid през времевата рамка If Bid.
  • No Reserve или Без резерв
    Всяка кола, която няма зададена резервна цена. Тя ще бъде продадена на всяка спечелена оферта, независимо колко е ниска.
  • Aftermarket или След продажбен
    Често собствениците на автомобили ще добавят части и продукти към превозно средство след неговото производство или покупка. Те могат да се добавят или в дилъра по време на самата покупка, или по-късно в следпродажбени магазини и гаражи.
  • Rebild или Възстановено
    Превозно средство, което е върнато в близко до първоначалното му състояние, често използва става дума за механични ремонти и козметични такива . Автомобилът е направен да бъде „като нов“.
  • Run & Drive
    Когато превозното средство пристигна в аукционния двор, беше потвърдено, че: Превозно средство може да се пали Сменя на скорост Може да се движи напред, на собствен ход
  • Title или Бранд
    Документ, издаден от правителството за превозно средство, в който се посочва името на собственика и други важни подробности като неговия правен статус, състояние и пробег. Всички превозни средства, законно продадени на търг, трябва да имат бранд.
  • Salvage или Катастрофирал
    Всяко превозно средство, което е толкова повредено, че не е изгодно търговец или продавач да го ремонтира за продажба. Превозните средства със такъв бранд често не могат да бъдат законно шофирани по пътищата без подходящо възстановяване. Повредените автомобили често се продават за части.
  • Theft Recovery или Краден и върнат
    Автомобил, който е бил откраднат, но в последствие намерен и върнат на застрахователя, но вече е бил изплатен на собственика. Този автомобил вече се продава на търг.
  • Total loss или Тотална щета
    Превозното средство е обявено от застраховател за тотална щета.
  • Vehicle Identification Number (VIN) или Идентификационен номер на превозното средство (VIN)
    Това е уникален номер, присвоен на всяко превозно средство от производителя. VIN е съставен от комбинация от 17 букви и цифри. Можете да го намерите бързо от страната на водача, на ъгъла, където таблото се свързва с предното стъкло. Споменава се и в застрахователната карта, заглавието на превозното средство и регистрационните документи.
  • Closed Auction или Затворен търг
    Обратно на публичния търг, той често се ограничава до определени дилъри или лицензирани фирми.
  • Buyer’s Fee или Хонорар на купувача
    Това е таксата, която ще трябва да платите на аукционната къща, ако поставите печеливша оферта на превозно средство на търга за спасяване. Тя ще варира в зависимост от типа на търга.
  • Auction With Reserve или Търг с резерв
    Продавачът може да реши минимална цена за автомобила преди началото на търга. Ако никой не съвпада или не надвишава тази цена по време на търга, продавачът е свободен да изтегли превозното средство от търга.
  • Black Book или Черна книга
    Услуга, която ви позволява да разберете прогнозната стойност на употребяван автомобил. Наречена канадска черна книга, тя първоначално е започнала в САЩ през 50-те години на миналия век в Джорджия. Обикновено се използва от търговци на автомобили и купувачи на търг, както в САЩ така и в Канада. Купувачите в САЩ имат друг избор, наречен Синя книга на Кели, но той не се предлага за превозни средства в Канада.
Имате въпроси?
bottom of page